Névelők I.
2012.11.18. 16:10, Cassandra
Helyesírási kisokos
Mint tudjuk, három névelő található meg a magyar nyelvben: a, az és egy. Az viszont már nem mindenki számára érthető és világos, hogy mikor mit és hol alkalmazzuk ezeket. Pár példát mutatnék meg nektek a mai cikkemben.
Szerencsére az írásokban ilyet nem gyakran látok – szinte sosem – mégis fontosnak tartom leírni azt az esetet, amikor egy mássalhangzó kezdődő szó elé berakjuk az „az” névelőt, vagy a magánhangzóval kezdődő elé az „a”-t. Ez hatalmas hiba, bár remélhetőleg ezt az egyszerű dolgot senki sem rontja el, még kezdő íróként sem.
Példák erre:
A alma => az alma
Az térkép => a térkép
(Megjegyzésként leírnám ide azt, hogy aki angolt tanul, az sem mondja azt, hogy a apple! Vagy mondjuk an cup! Ott is figyelni kell erre, bár aki tudja magyarban használni ezeket, annak nem lesz nagy feladat az angolban sem.)
Egyes esetekben a névelők elhanyagolhatók. Bizonyos helyzetekben még szebbé is tehetjük a mondatokat, ha egyet-kettőt kiveszünk belőle.
Példa:
Az álmomban láttam egy várat, amelynek a falain a várvédők serényen dolgoztak.
Helyette: Álmomban láttam egy várat, amelynek falain várvédők dolgoztak serényen.
Mindkét mondat nyelvtanilag helyes, azt viszont már mindenki döntse el maga, hogy melyiket szereti jobban használni, vagy melyik tetszik neki jobban hallhatósági szempontból.