Összezavarodtam2013.01.11. 17:56, Szerkesztők
Szerkesztői megjegyzés
Azt hiszem, kicsit megbolondult a mailfiókunk... Három művet a versenyre rendesen megkaptunk, aztán ma valaki szólt, hogy nem jeleztünk vissza. Mert tőle valahogy nem jutott el a levél. Erre körülnéztem a Spamtárolóban, és mit találok? Egy ötödik novellát, amit eddig szintén nem vettünk észre. x_x
Úgyhogy aki esetleg még nem kapott reagálást, az szóljon mondjuk itt a chaten, addig is elkalapáljuk a Gmailt.
Lezárult a verseny2013.01.11. 16:27, Szerkesztők
Szerkesztői megjegyzés
Tegnap lezárult a versenyre való jelentkezés, valamint eddig vártuk a novellákat is.
3 darab novellát kaptunk. Azoknak, akik komolyan vették a dolgot, köszönjük - azok pedig baromira szégyelljék el magukat, akik annyit sem voltak képesek megüzenni nekünk, hogy "bocs, mégse".
A novellákat hamarosan nagyító alá helyezik a szerkesztők, az eredmény néhány héten belül érkezik. :)
Ha zavar a figyelemzavar...2013.01.08. 17:02, Inana
Érdekességek
Leggyakrabban gépen írok (ha írok), s ezúttal azoknak szeretnék ajánlani valamit, akik szintén így élik ki magukat.
Talán ismerős a helyzet: szeretnék írni, előttem az üres lap a Wordön, de egyszerűen nem megy. Folyton elkattintgatok. Hopp, most pittyeg a Facebook, valaki írt. Villog az MSN, gyorsan visszaírok néhány szót. Eluntam a fehér lap látványát, kicsit körbeszaglászok G-Portálon. Aztán csak így tovább, megállás nélkül, egyszer csak azt veheted észre, hogy bizony egy sort sem írtál, mert az internet csábítása folyton megzavart. Szükséged van tehát egy programra, ahová nyugodtan írhatsz, ami segít, hogy kizárd a többi zavaró tényezőt.
Például én a Dark Room nevű programot használom. Nagyon egyszerű: amikor megnyitod, mindent eltűntet előled, csak a nagy feketeség marad, ahová írhatsz (a színek persze tetszés szerint változtathatók). Nem látod azokat a dolgokat, amik eddig zavartak, csak te vagy és a betűk. Hirtelen sokkal jobban tudsz figyelni az alkotásra!
Azt sajnos nem tudom, hogy ez a program Windowson kívül is működik-e, de ha nem, akkor is bízom benne, hogy más, ehhez hasonló programot nagyon könnyű találni a neten! Ne hagyjuk, a zavaró tényezők hátráltassanak minket! Higgyétek el, ez segít, nekem bevált!
Mindjárt határidő!2013.01.05. 13:01, Szerkesztők
Szerkesztői megjegyzés
A verseny jelentkezésének határideje lassan elérkezik. Sőt, ugyaneddig a napig (ami január 10.) küldhetik be a jelentkezők a novelláikat!
Ez csak egy figyelmeztetés, nehogy valaki megfeledkezzen róla. Aki még hezitál, hogy jelentkezzen-e, ugorjon neki még egyszer, utoljára a kérdésnek!
Ne feledjétek, a Firkászbarlang szerkesztői minden egyes novelláról véleményt írnak, s a legjobbnak ítélt alkotás szerzője lehetőséget kap, hogy egy alkalomra a Főoldalra kerülhessen egy általa írott cikk!
Gyerünk, emberek, hajrá!
Kritika és vélemény2012.12.30. 16:35, Wendy
Érdekességek
Úgy vélem, egy kritikának lényegre törőnek – igaznak – kell lennie, de emellett nem szabad az írót megsérteni vele. Negatív véleményt úgy is meg lehet fogalmazni, hogy az ne vegye el más kedvét az írástól.
Persze ez sokszor a véleményezett mű szerzőjétől is függ. Vannak olyanok, akik egyetlen rossz szótól is elhordják mindennek az embereket, csupán azért, mert rávilágították egy hibájukra, de nem tanulnak belőle. Hiszen ettől fejlődik az ember, nem? Egy kritika megmondja, hogy miben kell fejlődnöd, tanácsokat rejt. Ez alapján pedig rengeteg mindent el tudsz sajátítani. Sok gyakorlás ide vagy oda, egy vélemény akkor is fontos az amatőröknek – már csak azért is, hogy motiválják őket (ahogyan gyakran engem).
Nyilván olyanokkal nem kell foglalkozni, akik odavetnek egy „ez szar, hagyd abba az írást” maszlagot, mert valószínűleg vagy féltékenyek, vagy szórakozásból teszik. Személy szerint ezeket törölni szoktam, vagy jót röhögök rajtuk. Néha tényleg vicces, amikor valaki pattog, miközben azt hiszi, valami eget rázó cselekedetet vitt véghez – közben a fél világ hahotázik rajta.
Nagyon jól szokott esni az írónak, amikor egy hosszú, nemcsak negatívumokkal, hanem pozitívumokkal teleírt véleményt lát a képernyőn. Ezzel nem azt mondom, hogy a rövidek rosszak, mert akár egy kétsoros gondolatmenet többet jelenthet, mint mondjuk egy hatsoros.
Abban egyet kell értenünk, hogy nem szabad hazudni. Engem kifejezetten irritálnak azok a kritikák, amelyek ennyiből állnak: „ez nagyon teccik, folytasd! :)”. Oké, tetszik, aranyos és örülünk, ha igazat mondasz, de ebből... nem sok szűrődik le. Ha nem találsz benne negatívumot, akkor is ki kell fejtened, hogy mi tetszett, mert akkor az író biztos lesz abban, hogy ez jó, ezt érdemes folytatni.
Továbbá fontos, hogy érthetően, szépen fejezzük ki magunkat. (Általában az olyanok, akik nem tűrik a rossz véleményeket, ezekkel dobálóznak, hogy ó, mit ugatsz, hisz le se tudtad írni ezt a szót, blablabla.)
Ha idézel a szövegből, ügyelj arra, hogy ne spoiler legyen. Előfordulhat, hogy valaki először a véleményeket nézi meg, hogy lássa, érdemes-e belekezdeni. Csak egy mondat el tudja venni az örömét. Természetesen jó, ha kiemelsz valamit a szövegből, ami nagyon szemet szúrt (vagy ami nagyon tetszett), és hozzáfűzöl egy-két gondolatot, javaslatot.
Ha kritikát írsz, legyél őszinte, de ne bunkó.
Bármilyen gondolatod támad ezzel kapcsolatban, írj kommentet, ha úgy gondolod, meg akarod osztani velünk a véleményedet.
|