Görögöktől a világirodalomig?2012.12.29. 17:33, Cassandra
Történelemlecke
Görög lírák:
Nos, előző történelem leckés cikkemtől vezérelve úgy gondoltam, hogy meg kell veletek ismertetnem azt, hogy a görögöktől hogy és mint alakult ki a világirodalom. Igen, jól olvastad, az irodalom tényleg Görögországból indult! Nézzük is meg, hogy és mint történt mindez.
Kezdjük először a görög lírákkal. A görög társadalmi változások miatt az eposzok helyett/mellett a más értékrenddel bíró költészet, más néven líra jött létre.
Eposz => hősiesség Költészet => az élet örömei
Líra jellemzői: egy műnem, egyéni gondolatok, érzelmek kifejezése, közvetlenség, szubjektivitás => én központúság
Legnagyobb görög költők: Szappho (Kr.e. 619-568), Anakreón (Kr.e. 572-487) stb.
Római költészet:
A művészet mindig művészetből születik. Ilyen például: görög művészet (költészet, mitológia) => római művészet => világirodalom
Kezdetben a rómaiak mintának, követendő példának használták a görög művészetet; csak később váltak egy bizonyos szinten önállóvá.
A római irodalom aranykora Augustus Császár idejére tehető (Kb.: Kr.e. 34- Kr.u. 14.)
Legnevesebb római költők: Catullus (Kr.e. 87-54), Vergilius (Kr.e. 70-19) stb.
A világirodalom ezekből a régi lírákból, mítoszokból, regékből származnak tehát. Mint a rómaiak is követték a görög példát, úgy követték később a különböző országok is.
Cicus és a Büdös Macskák háborúja2012.12.28. 20:00, Wendy
Ajánló
Ezúttal egy nagyon aranyos, izgalmas könyvet szeretnék ajánlani nektek, mely első ránézésre egy gyerekeknek szánt regénynek tűnhet. Valóban, eléggé becsapós. Ugyanis ez benne a poén: annyi macska szerepel eme kicsiny történetben, hogy a magamfajta cicabolondoknak szinte kötelező olvasmány.
Arról szól, hogy van egy Cicus nevű lány. Édesapjának - Mr. Williamsnek - egy követ küld Matskahegyi professzor úr, aki egy macskaistenséggel foglalatoskodott még akkor, amikor élt. Cicus a balettóráján rájön, hogy ezzel a tárggyal át tud alakulni macskává.
Házikedvence, az öreg kandúr, Erik - alias Böffenet Admirális - megkéri Cicust, hogy segítsen neki. Ugyanis a Tollseprű nemzetség és a Büdös Macskák harcot folytatnak egymással - amiről az embereknek fogalmuk sincs.
Cicus és a többi macska kalandját követhetjük végig ebben az aranyos, elbűvölő könyvben. És hogy mi lesz a Tollseprűkkel meg a Büdös Macskákkal? Derítsd ki, ha érdekel!
Mindösszesen 240 oldalas, akár egy délután alatt el lehet olvasni, de vigyázzatok! Óra alatt ne vegyétek elő, nehogy a tanár elkobozza!
Mellesleg nagyon aranyos nevek vannak benne. Az utcanevek, az emberek... elbűvölő, elég, ha ennyit mondok. A könyv elején van egy kis segítség, ahol leírják, ki kicsoda, mert néha bekavar a rengeteg furcsa (de aranyos) név.
Garantálom, nem fogsz csalódni benne!
Az elválasztás szabályai2012.12.28. 19:26, Inana
Helyesírási kisokos
Nem akartam erről írni. Ami azt illeti, meg sem fordult a fejemben. Úgy tudtam, a szavak elválasztásának szabályát már alsó tagozatban beleverik az ember fejébe, tehát mindenki ismeri a módját.
A G-Portál oldalain nézelődve azonban rá kellett döbbennem a fájdalmas igazságra: nem. Még mindig vannak olyanok, akik, habár már az általános iskolát is kijárták, olyan szarvashibákat ejtenek, hogy a szemem is belekönnyezik.
Talán az mindenki számára egyértelmű, hogy egy szótagba egyetlen magánhangzó kerül, ezért ezt nem fogom külön pontba szedni. Értelemszerű továbbá az is, hogy azokat a szavakat, amelyek csak egyetlen magánhangzót tartalmaznak, nem választjuk el.
Nézzük hát az elválasztás alapvető szabályait.
1. Az egyszerű szavak. Pl aranyos. Tudnunk kell, hogy egy új szótagba mindig bekerül az előző szótag legutolsó mássalhangzója: a-ra-nyos.
2. Több mássalhangzó egymás után. Pl rejtélyes. Ebben az esetben is csak egyetlen mássalhangzó kerül az új szótagba: rej-té-lyes.
3. Több magánhangzó egymás után. Pl. teafilter. Ilyenkor is csak egyetlen magánhangzó állhat egy szótagban, még akkor is, ha emiatt az egyik szótag csak egy árva magánhangzóból fog állni: te-a-fil-ter.
4. Hosszú mássalhangzók. Pl mássalhangzó. Nem visszük át az új szótagba mindkét mássalhangzót, csupán az egyiket: más-sal-hang-zó.
5. Hosszú kettős mássalhangzók. Pl könnyelmű. Ebben az esetben is kettébontjuk a két mássalhangzót, mindkét szótagba kiírjuk a rövid alakot: köny-nyel-mű.
6. A dz és a dzs. Pl edző. A dz és a dzs egyetlen, önálló mássalhangzót jelölnek, tehát ezeket nem választjuk szét: e-dző.
7. A ch, bár két betűből áll, egyetlen hangot jelöl, éppen ezért nem választjuk ketté.
8. Összetett szavak. Pl rendőr. A szót az összetétel határánál elválasztjuk: rend-őr.
Természetesen ezen kívül is vannak még szabályok, de ezek a legalapvetőbbek, amelyeket mindenkinek tudnia kell(ene)!
Tipikus hibák IV.2012.12.26. 15:30, Inana
Helyesírási kisokos
Ha már karácsony és újév, összegyűjtök ezekkel kapcsolatos szavakat, amelyek (habár egyszerűnek tűnnek), írásuk néha bizony gondot jelent.
karácsony – És nemcsak ez! Kis kezdőbetűvel írjuk az összes ünnepnap, történelmi esemény, nevezetes esemény nevét! Gyakori hiba tehát, hogy a karácsonyt nagy K-val írják!
mézeskalács – Mivel összetett szóról beszélünk, ezért egybeírjuk!
bejgli – Pontos j!
hópehely – Ez is egy összetett szó, tehát egybe írjuk! Ahogy a hótakaró, hófúvás, hóesés, stb. szavakat is.
karácsonyi ajándék – Ez viszont nem egy összetett szó, tehát külön írjuk!
Szerencsére sokan már ezen szavak többségét is helyesen tudja leírni – s még nagyobb szerencse, hogy ennél több problémás szót most nem sikerült találnom.
Boldog karácsonyt kívánok minden kedves látogatónak a Firkászbarlang szerkesztőinek nevében!
Verseny2012.12.22. 15:31, Szerkesztők
Szerkesztői megjegyzés
Versenyt hirdet a Firkászbarlang!
Ez egy elég egyszerű, egyfordulós novellaíró-verseny, amelyen mindhárom szerkesztő zsűrizni fog. A verseny leírását, a jelentkezés helyét oldalt, a képre vagy IDE kattintva érhetitek el.
Reméljük, minél több novellát olvashatunk! Mutassátok meg nekünk, mit tudtok (és ami majdnem ugyanilyen fontos: reklámozzátok a mi kis megmérettetésünket)! :)
|