A cím
2012.10.17. 20:16, Inana
Fogalomtár
A cím rövid és tömör írás, ami nyelvtanilag nem számít szövegnek.
A cím lényege, hogy összefoglalja, miről szól a szöveg, s emellett felhívja az olvasó figyelmét. A jó cím rövid és velős, de nem átlagos. A régi mesék címei (pl. „A róka és a kutya”) ma már nem hívnák fel magukra a figyelmet.
Helyesírása:
A cím végére csak néhány esetben tehetünk írásjelet. Ha csak egy összefoglaló szót vagy rövid kijelentést használunk, a végére pontot nem teszünk! Felkiáltás és kérdés esetén használhatjuk a megfelelő írásjeleket.
A cím mindig nagy kezdőbetűvel írandó.
Manapság közöttünk, magyarok között egyre elterjedtebb hóbort, hogy idegen nyelvű címet adjunk az írásainknak. Ez nem helyes! Legyünk kreatívabbak! Egy ötletes, frappáns magyar mondat sokkal többet ér, mint bármelyik idegen nyelvű. Legyünk büszkék a nyelvünkre, hiszen megtehetjük!
Azonban magyarországon sajnos (Olvasatlanság? Tudatlanság?) ez inkább jelenti a szerzetesi rendet, mint a lovagit. Vagy nevezzük vallási rendnek, mert az azért legalább átfogó. Márpedig ez magyarul nekem nem azt az első benyomást adja az érdeklődőnek (ne nevezzük olvasónak, az nagyképűség lenne), amit én akarok a címmel, illetve elvárok tőle. Tehát nem megfelelő, azaz a cím a rá kiszabott egyik követelést se fedi le (talán a rövidséget még igen XD).
Amit eddig látam a cikkekből az két fő hibában összefoglalható. Ezek pedig szervesen kapcsolódnak egymáshoz: Általánosítanak és rövidek. Az elsővel talán nem is feltétlen lenne baj, mert általánosítás nélkül mindenhol le kéne ragadni, mindent megvizsgálni, de túlzásba estek. Ráadásul pont a rövid cikkek miatt nem vizsgáltok meg több nézőpontot (még akkor se, ha -amit feltételezek amúgy- ismeritek a többi oldal álláspontját is). Igaz ugyan, hogy egy átfogó, segítőkész cikktárat bocsátotok a kezdő írók (a mi) rendelkezésünkre, de sajnos nem elég pontosak és nagyon sokszor megtévesztőek.
Nem támadásként, vagy kritikaként írtam... remélem nem gázolta senkinek a lelki világába :)