2012.10.21. 20:28, Inana
Hohó, elérkezett a pillanat, amit oly rég óta várunk! Írtál valamit, összekapartad minden bátorságodat, és most felteszed az alkotást az internetre!
Dicséretes, hogy felvállalod a művedet. Mint mindennek, azonban ennek is vannak előnyei és hátrányai!
Előnyök:
Azáltal, hogy feltárod a világ előtt az írásaidat, sokkal nagyobb, elfogulatlanabb olvasói réteg is eljuthat hozzád. Míg csak a barátaid, esetleg a családod olvassák, amit írsz, könnyebben esel abba a csapdába, hogy minden szót, kivétel nélkül, elhiszel a szeretteidnek. Egyrészt az esetek többségében ők nem értenek az íráshoz, másrészt ők elfogultabbak, s nem teszik szóvá a legtöbb hibát. Az internet látogatói nem ilyenek! A többségük intelligensen megmondja, mit talál hibásnak, néhányan pedig a kijavításban is segítenek.
Hátrányok:
A kevésbé elfogult és együtt érző olvasók könnyen megbánthatnak, ha nem köntörfalaznak a véleményükkel, s kíméletlenül az orrod alá dörgölik, mit csinálsz rosszul. Ha rosszat írnak a művedről, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy csak irigyek rád! A kritikáknak többnyire van alapja. Hiába van ez így, nem szabad elvenniük a kedved az írástól! Az sem helyes, ha mindenkinek a kedvére akarsz tenni, valamilyen szinten ragaszkodj a saját elképzeléseidhez! Viszont lásd be, ha hibáztál, s javíts, anélkül, hogy heves vitába bonyolódnál!
Az interneten nem védi semmi az írásaidat. (Oké, aláírom, ez mégsem teljesen így van - valaki volt szíves erre felhívni a figyelmemet, ezúton pedig, köszönetképpen, az itteni hozzászólását ajánlom mindenki figyelmébe!) Többnyire semmit sem tehetsz, ha valaki lemásolta az alkotásodat és a sajátjaként tüntette fel valahol máshol. Írhatsz az oldal webmesterének, de ő sem tehet többet, minthogy felszólítja az illetőt a másolat törlésére vagy az eredeti forrás feltűntetésére. Amíg az írásod nem jogvédett, ezt bárki eljátszhatja veled!
Szerencsére ez manapság ritkán történik meg.
Tehát az interneten való publikálásnak vannak előnyei és hátrányai is. Mindenki döntse el maga, megéri-e.
Van azonban egy olyan dolog az interneten, ami egyszerre áldás is és átok is, és amelyről már írtam: az olvasók. Akik véleményt írnak, segítenek, dicsőítenek, szidnak. Fontos szerepük van, de vigyáznunk kell, mekkora teret engedünk nekik! Főként folytatásos történeteknél fordul elő, hogy egyik fél – az író és az olvasó – sem tudja, hol a határ kettejük között.
Ha egy idegen azt mondja, nem tetszik neki a történet fő vonala, jobb lenne, ha átírnád az ikszedik fejezettől, ne hallgass rá, csak ha te is indokoltnak tartod! Elvégre ez nem az ő története, nem az ő fejében fogant meg az ötlet! Ez a tiéd, te irányítsd, hiszen ez a te világod!
A másik véglet, amikor az alkotó maga kéri, hogy az olvasók a véleményükkel befolyásolják a történet menetét. Általában szavazásként vagy hozzászólásokért való könyörgésként szólaltatja meg a közönségét. Tipikus kérdéseik pl.: X összejöjjön Y-nal?, Legyen happy end?, Váljanak el Z szülei? stb. Általában az ilyen művek silány minőségűek, pont azért, mert az íróiknak nincs elég fantáziájuk ahhoz, hogy maguk mozgassák a történet szálait, s folyton ide-oda csapódnak, a történéseknek semmiféle logikája sincs.
Fontos: ha te írod a történetet, ne az olvasók határozzák meg, miről szóljon! Az ő feladatuk, hogy értékeljék a fantáziádat, az esetleges tehetségedet. Ha nem értenek egyet a történet menetével, írjanak saját történetet! Neked pedig, mint írónak, legyen fantáziád az íráshoz – ha nincs, akkor bele se kezdj!
Szerintem csak azért, mert te úgy élted meg, hogy a szüleid elfogultak veled szemben, még nem kellene álltalásonítani. Nekem pl anyám titkárnő, keresztanyám pedig az újságnál dolgozik. Rengetegszer kértem a segítségüket, hogy diktálják le nekem a füzetben megírt történetet, mert az úgy gyorsabb. (Vagy épp én diktáltam nekik.) És kijavítottak, mert látták, hogy hülyeség, amit írok, illetve írni akarok. Ez számomra elég sértő, hogy így álltalánosítgatsz, holott lehet, hogy más családok, vagy baráti körök tök másként csinálják. (barátaim nemhogy nyaliznak nekem, még dirigálnak, hogy hogy lehetek olyan hülye, hogy ilyet leírok <- és jogosan!)
"Neked pedig, mint írónak, legyen fantáziád az íráshoz – ha nincs, akkor bele se kezdj!"<- ez drága Inana pedig szintén egy sértő hozzászólás. Mi az, hogy "ha nincs, akkor bele se kezd"?! Már mért ne kezdhetne bele? Nem tudom, hogy te hogyan voltál vele, de nem hiszem, hogy az első teljes értékű írásod neked is egytől egyig fantáziadús volt. Szerintem egy kezdőnek elnézhető. Elvégre igenis csinálja meg amit kigondolt! Rengeteg író "másolással" kezdte a művét. És a mai világban elég nehéz eredetinek lenni. Vegyük például a nemrég (ehh... nekem az nemrég volt) kijött filmeket: Hófehérke és a vadász... vagy a Tükröm tükröm. Ezek szerinted fantázia dúsak? Csak silány másolatok az eredetihez képest. VAGY a Grimm testvérek is ennyi erőből fantázia hiányban szenvedtek. Népmeséket írtak le, és szépítettek meg. Az eredeti Csipkerózsikának ugyanis egy lenmag került körme alá, amitől elaludt. Aztán jött, és megerőszakolta a királyfi szegény lányt, és a gyerekei szopták ki a körme alól a lenmagot. Mégis milyen nagy sikert ért el a történet nem igaz? Vagy pl az alkonyat: semmi fantázia, semmi eredetiség incs benne. Miről is szól? Van egy lány, aki "beleszeret" egy vámpírba, (de igazából csak örökké szép, és fiatal akar maradni), 5 köteten keresztül nyáladzanak, a csaj idegesítően bajlódik, és közbe ott van még a faras is... Ebbe mi a fantázia? Egy csomó könyvben, vagy filmben már lelőtték a benne szereplő ötleteket. Mégis mekkora siker már! Annyira, hogy az már szánalmas. -_- Szóval szerintem ne te mond meg, hogy ki mit csinálhat mikor. Mindenkinek szíve joga ezt eldönteni. Ha úgy látja, hogy írni akar... Lehet, hogy semmi fantázia nincs benne, de legalább a szándék megvolt benne, és az akaraterő ahhoz, hogy megírjon egy saját történetet, amit aztán felmutathat az utókornak. Ki tudja, talán a történetet egyszer kiadják...
Mellesleg ez a szavazásosdi: Nem mindegy, hogy KI teszi fel a kérdést, és hogy TUDJA-E használni. Ha egy jó író szavazásra bocsát egy kérdést, és úgy dönt, hogy a legtöbb szavatot kapott választ viszi bele a cselekménybe, akkor KÉPES ARRA, hogy ezzel ne rontsa el a történetet. Az már más kérdés, hogy többségében azok alkalmazzák ezt, akik csak be akarják vonni a közönséget, hogy olvasottabb legyen a művük, vagy mert már nincs ötletük a folytatásra. De ez megint cak álltalánosítgatás nem igaz? Elvégre legyen szó profiről, vagy kezdőről... Ha van elég kurázsija, még egy silány történetből is tud meseszép történetet összehozni.
Amúgy ez a cikk pont úgy hangzik, mintha mindenkit a nyilvános írás ellen akarnátok uszítani... Előnye még pl: fejlődés a kritikáknak köszönhetően, erőt adnak az olvasók (már amelyik), fejleszti az akaretőt (már csak azért is megírom, azért is megmutatom, hogy jobbat is tudok, stb), és még sorolhatnám.
Ez elég negatív írásnak sikeredett, egyáltalán nem vagyok vele megelégedve. :/ Mondjuk persze nem az a célotok, hogy Asusa-channak egy tökéletes cikket írjatok, de ahogy elnéztem... Én többet vártam volna.