2012.11.14. 20:48, Wendy
Nyelvünkben egyedi, hogy kétféle betűt használunk a ’j’ hangra. Többen mondták, hogy hagyjuk ezt (nyelvtanárok is), ne terheljünk másokat ilyesmivel, csak írjunk pontosjét. Ha jobban belegondolunk, rájövünk, hogy eme sajátosság egyedi, régi hagyomány, mely még a mai napig is fennáll. Változatossá teszi a hétköznapokat.
Ezeket a szavakat a hagyomány elve szerint elemezzük, hiába írjuk le úgy, ahogy kiejtjük (elvégre ha kiejted a „karvaly” szót, nem biztos, hogy a másik ember tudja, mivel kell írni).
Valóban nehéz megjegyezni azt a rengeteg szót, amiben ezen két betű egyike szerepel. Azt szokták mondani, hogy ülj le és tanuld meg, de személyes tapasztalataim szerint ez nemhogy nem kedvelt, de rossz eljárás is. Inkább törekedjünk arra, hogy keressünk összefüggéseket, ami alapján „szabályokat” tudunk alkotni. Hiába mondják, ebben nincs rendszeresség; igenis van, csak észre kell venni.
Ebben a cikkben fel szeretném kelteni a figyelmeteket, hátha segítek, mert bevallom őszintén, ez nekem is nehezen megy, ahogyan a legtöbb magyar embernek.
Először is: mint tudjuk, a szavak elején mindig ’j’-t használunk. Például: javítás, jegygyűrű, jó, javasol, satöbbi.
Kivételt képez ez alól a lyuk szó, illetve az ehhez kapcsolódó származékok (lyukasztó, lyukkártya, lyukas stb.).
Toldalékoknál:
A birtoklást kifejező (birtokos személyjel) -ja, -je toldalék mindig j-vel írandó. Például: kutyája, macskája, feje, ceruzája.
Ez nem érvényes az olyan szavakra, melyek végén elipszilon van, s ahhoz kapcsoljuk a tulajdonviszonyt jelölő toldalékot. Értsétek ezalatt: osztálya. Megtéveszthetőek lehetnek az olyan szavak, melyek végén ’ja’, ’je’ végződést hallunk, de ha az nem toldalék, akkor elipszilont használunk. Például: máglya, furulya, gólya.
Az igei személyragokban mindig j-t írunk! Fogjuk, halljuk, hallja.
Felszólító mód jele a j, ez pedig nem változik. Fogj, hallj.
Hanghatásokat kifejező szavak esetén általában pontosjét használunk. Vannak kivételek, mint például sikoly.
A névmásokban mindig ly-t használunk, kivétel a vajon.
Az indulatszavakban mindig j-t használunk. Hej!
Akadnak olyan szavak is, melyeket mindkét betűvel lehet írni. Attól függ, mit szeretnénk vele kifejezni.
Ilyen például a folyt (mint a folyó) és a fojt (belefullaszt a vízbe).
Nincs mese, erre figyelni kell!
Ezeket a megfigyeléseket érdemes megjegyezni, mert sokat segítenek az elkövetkezendőkben!
Higgyétek el, ronda, ha valahol elkövetünk ilyen hibát, de ha tényleg nem megy, akkor használj helyesírás-ellenőrzést, mely hozzátartozik a Word-höz, néhány böngészőhöz!
Persze, elfelejtik, ezzel igazatok is van, én nem erre akartam kilyukadni... mármint hogy ez a cikk felesleges lenne... Bocsi, ha ez jött le :D
Nem, nekem valóban tetszik, hogy ennyire szépen egy helyen vannak :) Tényleg pozitívnak gondoltam... Csak amit írtam megírtam (quod scripsi, scripsi. :D) Szóval na, én hozzáfűztem amit én még gondoltam az olvasás közben :D